AUSTRALIAN EMUS NAMED FOR FIBA OCEANIA QUALIFIERS

AUSTRALIAN EMUS NAMED FOR FIBA OCEANIA QUALIFIERS

The Australian Emus have completed their final camp and named the team of 12 that will compete at the FIBA Oceania Championships in Fiji next week.

The winner of the qualifying tournament will book their place at the Under-19 FIBA World Championships next year which will be held in Egypt from July 1-9.

Five members of the Emus team are Basketball Australia Centre of Excellence (CoE) athletes with Lat Nai joining Angus Glover who is the only member of the side from the 2015 Under-19 World Championships.

“It’s just a great opportunity to put on the green and gold,” said Glover.

“I wear those colours with pride every time and everyone is focused on the job at hand. To get back and play on the world stage like in 2015 will be amazing and I feel very confident in our team to do something special.”

The other three CoE members, Kyle Zunic, Samson Froling and Tom Fullarton, experienced international competition this year at the Under-17 World Championships in Spain.

Having played eight games with the Brisbane Bullets in the NBL, Matthew Kenyon will put his season on hold momentarily as he heads overseas while participants at this year’s Athlete Development Camp in Makuach Maluach, Jacob Rigoni and Samuel Short will also compete for the Emus.

Rounding out the team are two SA Metro team mates in Ben Carter and Isaac White as well as Gabriel Hadley.

“I am very excited about this group and proud of the commitment and effort they have shown already,” said Emus head coach Adam Caporn.

“Every individual is clearly invested and passionate about upholding the ideals upon which great Australian teams have been built.”

“We have been preparing the team intensely, and we are ready to represent Australia proudly in this tournament,” concurred Timothy Mallon, Emus assistant coach.

“We have a great emphasis on team work, defensive intensity, unity and a desire to do our very best for every minute of the game.”

The Emus campaign will tip-off against Tahiti on Monday, December 5 with the full schedule for both the Emus and Gems teams available here.

The Australian Under-19 Emus for the 2016 Oceania Qualifiers:

Surname Name DOB State
Carter Ben 18/09/1999 SA Metro
Froling Samson 10/02/2000 QLD North / CoE
Fullarton Tom 23/02/1999 QLD South / CoE
Glover Angus 8/09/1998 NSW Country / CoE
Hadley Gabriel 16/01/1998 VIC Metro
Kenyon Matthew 8/02/1998 NSW Country / Brisbane Bullets
Maluach Makuach 4/05/1998 NSW Country
Nai Lat 16/08/1998 SA Metro / CoE
Rigoni Jacob 10/12/1998 SA Metro
Short Samuel 11/02/1998 VIC Metro
White Isaac 22/06/1998 SA Metro
Zunic Kyle 4/03/1999 NSW Country / CoE

 

The Australian Jayco Under-19 Gems for the 2016 Oceania Qualifiers:

Playing # Name State Club School
11 Chloe Bibby VIC Dandenong Rangers Rowville Secondary College
15 Monique Conti VIC Melbourne Boomers Maribyrnong Secondary College
6 Abby Cubillo NT Tracy Village T Birds / CoE Lake Ginninderra, Belconnen
7 Chantel Horvat VIC Geelong Supercats / CoE Radford College, Bruce
13 Ezi Magbegor VIC Coburg Giants / CoE Lake Ginnindera, Belconnen
8 Maddison Rocci VIC Geelong Supercats / CoE Lake Ginninderra, Belconnen
12 Lara McSpadden NSW Sydney Uni Flames / CoE Lake Ginninderra, Belconnen
14 Zitina Aokuso QLD South West Metro Pirates / CoE Runcorn State HS (Graduated)
9 Kiera Rowe VIC Bulleen Boomers / CoE Radford College, Bruce
4 Jazmin Shelley VIC Southern Peninsula / CoE Canberra High, Canberra
5 Jasmine Simmons NSW Mildura Heat / CoE Lake Ginninderra, Belconnen
10 Samantha Simons SA Forestville Eagles / CoE Lake Ginninderra, Belconnen