Emus squad named for June camp

Emus squad named for June camp

Basketball Australia is pleased to announce the 22 athletes selected to attend a training camp for the Australian U19 Men’s team at the AIS from Monday 9 June to Thursday June 12. Following on from their excellent performance at the

Basketball Australia is pleased to announce the 22 athletes selected to attend a training camp for the Australian U19 Men’s team at the AIS from Monday 9 June to Thursday June 12.

Following on from their excellent performance at the Albert Schweitzer Tournament in Germany in March where the Emus defeated the USA to claim bronze, the intense four day camp is an important step in readying the group for the upcoming William Jones Cup and 2009 World Championship.

“We are looking forward to getting the group back together off the back of a good result at the Albert Schweitzer tournament,” Head Coach Marty Clarke said.

“We have also introduced some new players into the squad as we look to add more defensive toughness and rebounding strength into our play.”

At the conclusion of the camp a 12-man team will be selected to take part in the 30th William Jones Cup, being played in Taipei, Taiwan from July 10 – 18.

The William Jones Cup was named after basketball promoter and one of the founders of the International Basketball Federation (FIBA), Renato William Jones and has been held annually since 1977.

Click here for a full wrap of the Emus 6-and-2 win/loss performance at the Albert Schweitzer tournament.

It will also be an intense week for the 13 athletes currently on scholarship with the AIS as they will face Queensland’s Southern District Spartans on Saturday (June 14) in round 15 South East Australian Basketball League (SEABL) action.

Emus training camp squad:

Name/Club/State

Bryce ARNOTT  Dandenong/VIC
Todd BLANCHFIELD  Mackay/AIS/QLD

Ryan BROEKHOFF  Frankston/AIS/VIC

Jason CADEE  Bankstown/NSW         

Tom DALY  Sturt/SA               

MatthewDELLAVEDOVA Maryborough/AIS/VIC                  

Cody ELLIS  Sterling/AIS/WA

Ryan GODFREY  Rockingham/WA     

Hugh GREENWOOD  Grenadiers (Hobart)/AIS/TAS

ShaneHARRIS-TUNKS Liverpool/AIS/NSW    
                                   
Damon HEUIR  Townsville/QLD         

Matthew HODGSON  Ipswich/QLD

Claybrin McMATH  Sturt/AIS/SA       

Brock MOTUM  Brisbane/AIS/QLD               

Joel NABURGS  Kilsyth/VIC

Jorden PAGE  Maroochydore/AIS/QLD

Dwayne RADCLIFFE  Breakers (Hobart)/AIS/TAS                  

Christian SALECICH  Southern Districts/AIS/QLD      

Brad SIMPSON  Goulburn/Illawarra/NSW                

Sam SOPOLINSKI  Bunbury/WA        

Jordan VANDENBURG  Waverley/AIS/VIC                            
Mitchell YOUNG  Logan/AIS/QLD

Head Coach:              Marty CLARKEAssistant Coach:        Damien COTTERNetwork Coaches:     Tim MALLON, Shane FROLING and Mark RADFORDManager:                 Bob MCGUGANDoctor:                    Graham LEEPhysiotherapist:        Peter SUFFOLK